Báb és táblajáték szakkör

Táblajáték szakkör

„Hacsak lehet, játszik a gyermek. Mert végül a játék komolyodik munkává. Boldog ember, ki a munkájában megtalálja a valamikori játék hangulatát.” (Sütő András)

Iskolánkban 2016 októberétől vezetem a táblajáték szakkört. Ezekre a játékos összejövetelekre 21 harmadik és negyedik osztályos lelkes kisdiák látogat el rendszeresen, heti egy alkalommal.
Intézményünk a gyermek szaktárgyi felkészítése mellett a személyiségük fejlesztésére is nagy hangsúlyt fektet. Ezt a célt szolgálja ez a szabadon választható szabadidős tevékenységi forma is.

Véleményem szerint, amit a legtöbb gyermek szeretne, és amire a legtöbb gyermeknek szüksége van, az a játék. A foglalkozások során megismerkedünk új, vagy számunkra még ismeretlen táblajátékokkal, valamint arra is lehetőség nyílik, hogy elővegyük a régi, nagy kedvenceket. Így a 45 perc hamar elszáll, és nehezünkre esik összepakolni, megválni a játékoktól.

A foglalkozásokon a felszabadult, vidám légkör kitűnő lehetőséget biztosít a kapcsolatteremtésre, gyermek és gyermek, valamint pedagógus és gyermek között. A játék során a kisdiák megnyílik, és ezáltal lehetőség adódik a személyiségének eddig rejtett részeinek megismerésére. Ezek a foglalkozások gondolkodásra késztetik a gyermekeket. Erősítik a szociális viselkedésüket, szóbeli kommunikációjukat, megegyező készségüket, elemző készségüket, türelmüket és a másokkal való együttlét szeretetét. Mindezek mellett néhány fontos nevelési cél melyet igyekszem előtérbe helyezni ezen alkalmakkor: önbizalom fejlesztése; merészség, megfontoltság kialakítása; kitartás, fegyelmezettség; felelősségvállalás, szabályok betartása, a kudarcok elviselése; mások sikereinek elismerése.

A szakkörök midig vidám hangulatban telnek. A gyermekek izgatottan várják a következő találkozót, amelyre gyakran már konkrét csapatfelállással, újabb tervekkel érkeznek.

 

További képek a Facebookon

Báb szakkör

„Az ember csak akkor játszik, amikor a szó teljes értelmében ember; és csak akkor egészen ember, amikor játszik.” (Schiller)

A Balmazújvárosi Általános Iskola Székhelyintézményében 2016 októbere óta működik a bábszakkörünk. A heti 2×45 perces foglalkozásoknak 13 másodikos osztályos kisdiák az aktív tagja.

Ezeknek a találkozóknak a fő célja: a közös játék, az együttlét, az alkotás öröme. A foglalkozásokon a gyermekek életkorának megfelelő mesékkel, rövid történetekkel, versekkel, mondókákkal ismerkedünk meg. Ezeket dolgozzuk fel, értelmezzük, „lefordítjuk a bábok nyelvére”. Emellett elkészítjük a megfelelő bábokat is. Természetesen még csak az egyszerűbb ujjbábnál, fakanálbábnál és kesztyűbábnál tartunk. Ezek a technikák kiválóan alkalmasak a játékra, a bábjáték megszerettetésére. A bábozás mellett a drámajátékokat is nagyon kedveljük, melyekben a kicsik teljesen feloldódnak, a napi feszültségüket teljesen „levezetik”, felszabadultan játszanak velem. Ez egy olyan alkalom, amikor én is a játszópajtásuk lehetek, hiszen a játék alkalmával engem is velük egyenrangú félként kezelnek.

Amellett, hogy a bábjáték nagyon alkalmas az erkölcsi-, esztétikai nevelésre, nagyban fejleszti a gyermekek kreativitását, fantáziáját, zenei hallását, idő-tér és ritmusérzékét, kommunikációs készségét. Lehetőséget biztosít a kapcsolatok javítására, a személyi kötődések erősítésére, a pedagógus-diák kapcsolat javítására, a családi gyökerű kulturális hátrányok csökkentésére; mindezek mellett pedig ösztönzi és támogatja a kicsik kíváncsiságát, tanulási kedvét is.

A szabadidő hasznos eltöltése mellett az a célunk, hogy hagyományt teremtsünk iskolánkban, hogy magunk szerény eszközeivel feltámasszuk a bábjátékot, ezt az amatőr művészeti ágat, rövid kis produkciók létrehozásával. Hiszem, hogy a közös játék, a megmutatni vágyás öröme összekovácsolja a gyermekközösséget. A szórakozás és a szórakoztatás régi és új lehetőségei nyilvánulnak meg egy-egy bábelőadásban. Régi, mert a régmúlt hagyományaiba nyúlik vissza, és új, mivel nagyon kevés ilyen amatőr gyermekcsoport működik, ezért az újszerűség varázsával hat.

Terveink között szerepel a Debreceni Vojtina Bábszínház által megrendezésre kerülő Bábfórumokon való megjelenés, ahol sok lelkes kis bábos közösség előtt mi is bemutatkozhatunk produkcióinkkal. Mivel jó kapcsolatot ápolunk a színház vezetőségével, színészeivel, már meghívást is kaptunk egy előadás megtekintésére, melynek minden költségét ők állják. Most egy játékfüzérrel készülünk a tavaszi iskolai gálaműsorra, ahol először mutatjuk meg szerény kis műsorunkat.

Úgy gondolom, ha öröm kapcsolódik a gyermekek bábszakköri élményeihez, akkor annak hatása maradandóbb lesz, mely hozzájárul a személyiségük épüléséhez. A népmesék szeretete, a hagyományok tisztelete művészetszerető befogadó képes, alkotó, és minden iránt érdeklődő, tevékeny emberré formája az apróságokat.

További képek a Facebookon

Dézsiné Székelyhidi Zsuzsanna
tanító

You may also like...