Galériamegnyitó a Székhelyintézményben
Hagyományainkhoz híven 2023.06.12-én rendeztük meg a végzős diákjaink képeiből álló kiállítás megnyitóját intézményünkben.
Lukács Linett zongoraelőadása és a Bereczki István által vezényelt énekkar produkciója után Tarné Estók Kornélia nyitotta meg a tárlatot iskolánk aulájában. A következőkben az Ő gondolatait olvashatják:
„Az 1980-as évek végétől működő Iskola galéria nagyon szép hagyományokkal rendelkezik, hiszen lassan negyven éve mutatja be tehetséges gyerekek jobbnál jobb munkáit.
Jelenlegi nyolcadikosaink közül 16-an a felsős éveikben emelt óraszámú rajzoktatásban vettek részt. Rendkívül termékeny időszak ál mögöttük, hiszen több mint 40 rajzuk tekinthető meg iskolánk falain, paravánjain. A bensőséges, kellemes hangulatú órákon bár együtt dolgoztak, az alkotások mind- mind egyediek, kreatívak.
Minden egyes mű mesél valami izgalmasat a világról. Az alkotásokon megjelenő színek, formák, textúrák lenyűgözőek, elgondolkodtatóak. Használtak grafitceruzát, tustintát, giocondát, akvarellt és legfőképpen pasztellkrétát, ami nem más, mint kis rudakká préselt festékpor. Tulajdonképpen átmenet a rajz és a festészet között. Ha az alkotói attitűdök, gondolkodásmódok, ábrázolási szemléletek felől közelítünk, jelen van például a szecesszió, a szürrealizmus, az impresszionizmus, a szín és formaharmóniák, formarendek, síkok és terek vizsgálata.
Viszont az alkotói folyamat általában nem kiszámítható. Kiindulunk egy ötletből, aztán lesz belőle valami teljesen más. Természetesen az életkorral is változik egy művész munkássága. Egyetérthetünk Pablo Picasso szavaival, aki szerint:” Minden gyermek művész. A probléma az, hogy hogyan maradjon meg művésznek, ha felnő.” Vincent Van Gogh fogalmazta meg egyszerűen a megoldást: Ha hallasz belül egy hangot, ami azt súgja: nem tudsz festeni, akkor okvetlenül állj neki festeni, és a hang elnémul.”
Az itt szereplő gyerekek belső hangja nagyon jól működött és legjobb tudásuk szerint alkottak.
A következőkben szeretnék néhány dicsérő gondolatot megosztani egy-egy munkájukról.
Fantasztikus hangulatot és érzelmeket tár elénk Lukács Linett a pasztellképein keresztül. Mesterien használja a színeket, a fényeket és az árnyékokat a Magány és a Ház a tó partján című alkotásain.
Borbély Luca az impresszionistákat idéző, élénk, foltszerű Színek játéka című képén megcsodálhatjuk a hideg-meleg kontrasztok lenyűgöző játékát.
Szabó Dorina művein, mint a Hideg hajnal, Halászok, Városi fények főként a kék és árnyalatai dominálnak, amely párosul egy nyugalmat árasztó lágysággal, puhasággal.
Árva Vanda A Hold fénye című képén az éjszakai égboltban, a sziluettszerűen megjelenő hegyoldalban valamint egy varázslatosan megalkotott folyóban gyönyörködhetünk. Egy másik művén lélegzetelállító jelenség, a sarki fény látszik tükröződni.
Remek alkotás a Lesben című kép Dobi Kittitől, aki többek között ezt az állatportrét készítette, melynek főszereplője egy átható tekintetű, vörös bundájú róka az erdő homályában.
A szürrealista művészek példáját követve, elrugaszkodva a valóságtól készítette el Anonim című képét Bordás Petra.
Az élénkzöld levelek és a koromfekete háttér erőteljes kontrasztját alkotta meg Lós Boglárka a Filodendron című remek munkáján.
Az elmosódott, különleges, főként hideg színekből álló Nádas és Szürkület címet viselő képek Tóth Hanna lírai alkotása.
Kornis Zsófia egy balerina táncának légies könnyedségét tökéletesen jelenítette meg a színek, fények segítségével. A Kettős én című művén a színek és a formák erős kontrasztján van a hangsúly, ami által az emberi lélekben rejlő kettősséget is bemutatja.
Az Akt Koroknai Kitti keze munkáját dicséri, aki vegyes technikát választott, használt akvarellt, tustintát és pasztellceruzát is a titokzatos női alak szecessziós hangulatú megformálásához.
Wágner Ábel az Éjszakai vadászat sötét színeit, és egy előtérben árnyszerűen tükröződő, zsákmányra váró kócsagot álmodott papírra.
Egy üde színfoltja a kiállításnak Bura Zalán a háttérből erőteljesen kiemelkedő harsány, kromatikus színekkel teli, tűzpiros autója az Úton című képen.
Fige Marcell sötét tónusú művén egy hatalmas cirkálóhajó van a középpontban mely az éjszaka leple alatt halad sejtelmesen egy város fényeit tükröző vízfelületen.
A Vadak művészetére emlékeztető Fenyves Vincze Tibor műve, aki nagy felületen, intenzív színekkel dolgozott.
Zubek Károly grafitceruzával készített egy elgondolkodtató rajzot Jövőkép címmel, ahol keveredik a valóság és a fantázia. A Hegyek című pasztellképén pedig a színek kaptak nagyobb hangsúlyt.
Király Péter Fantasy címet viselő- színes ceruzával és giocondával készült- képén egy misztikus karaktert, képregényeket idéző formavilággal ábrázolt, melyet sötét árnyalatú színekkel kombinált.
Szeretném megköszönni az alkotó diákok tanárának, Rácz József művész tanár úrnak és a gyerekeknek a szorgalmat és elkötelezettséget amellyel létrehozták ezt a csodálatos kiállítást, hiszen az ő látásmódjuk által mi magunk is többé válhatunk. Gratulálok mindannyiuknak!”

