Gondolatok egy kiállítás ürügyén
A Modem Debrecenben egy új kezdeményezéssel a fiatalok és idősebbek számára betekintést nyújtott a XX. századi magyar művészetbe.
Egyrészt az úgynevezett modern, illetve a kortárs művészet legmarkánsabb hazai képviselőinek „Szabadság szigete” címmel fémjelzett alkotásaiból nyújtott ízelítőt. Közel száz művész köztük Ferenczy Károly, Vajda Lajos, Czóbel Béla, Korniss Dezső, Ámos Imre, Anna Margit munkáin keresztül 100 év művészeti törekvéseit tárta a látogatók elé.
A tárlat másik részében „GAMEkapocs” címmel művek és műfajok párhuzamba állításával egyfajta összefüggéseket keresve a művészetek közötti rokonságot igyekezett bemutatni.
Balmazújvárosról egy 8. évfolyamos általános iskolai, valamint a gimnáziumból 9. és 11. osztályosokból álló csoport élt a lehetőséggel és megtekintette a kiállítást.
Számukra az esemény valamiféle szemléletváltást is hozott. A beszélgetések, reflektálások azt jelezték, hogy az előítéleteik csökkentek, elvárásaik a művészettel szemben megváltoztak. Ez nem jelenti azt, hogy minden irányzatnál osztatlan volt a lelkesedés, de a befogadásban, a megértésre való törekvésben komoly előrelépést tapasztaltunk.
Minden diák jól érezte magát, sőt jó néhány gyereket inspiráltak a látott művek, amit későbbi munkájukban szeretnének hasznosítani.
A kiállítás rendezőit elismerés illeti. Az a hatalmas mennyiségű anyag, amit láthatunk és azok a kedvezmények melyekkel megcélozzák a diákságot, hacsak a saját példánkon keresztül vizsgáljuk is mindenképpen jó ötletnek és folytatandó dolognak tekinthető.